Jak działają inkubatory przedsiębiorczości i czy warto z nich korzystać?

Czym są inkubatory przedsiębiorczości i czy warto z nich korzystać?

inkubator przedsiębiorczościci

Dziś przygotowałam wpis z ciekawą alternatywą dla tych z Was, które marzą o własnym biznesie, ale ilość spraw, które trzeba przy tej okazji ogarnąć przyprawia je o ból głowy. Zastanawiałyście się kiedyś, czy w tym całym biznesowym chaosie można liczyć na pomoc? Czy jest ktoś, kto ułatwi nam bezpieczny start? Zapraszam na dawkę informacji dotyczących Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jak działają Inkubatory Przedsiębiorczości i czy warto z nich korzystać? Zaraz się dowiecie!

Obecnie wiele osób myśli o założeniu własnej działalności. Spora część z nich nie realizuje jednak tego planu z obawy przed tym, że cała sytuacja po prostu ich przerośnie. Chyba najbardziej frustrujące okazują się comiesięczne koszty, które dla początkującego przedsiębiorcy często oznaczają niemal całkowitą rezygnacje z możliwości zarobku. Według zdecydowanej większości tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na własną firmę, czynnikiem który powstrzymuje ich najbardziej jest wysoki ZUS, sprawy związane z księgowością i strach przed tym, że nie zdobędą odpowiedniej liczby klientów. Czy można jakoś rozwiązać te problemy i zwiększyć szanse na powodzenie?

Jednym z coraz częściej wykorzystywanych sposobów jest przyłączenie się do tak zwanych Inkubatorów Przedsiębiorczości. W Polsce pojawiły się one już w latach 90, ale teraz mają zdecydowanie większy zasięg i możliwości.

Na czym polega działalność Inkubatorów Przedsiębiorczości?

Instytucja umożliwia szybkie założenie biznesu pod swoimi skrzydłami. Dodatkowo proponuje początkowym przedsiębiorcom pomoc w rozwinięciu ich firmy i zdobyciu klientów. Beneficjenci mają możliwość stworzenia działalności o rozmaitych formach prawnych. Mowa tu o różnego rodzaju spółkach, przedsiębiorstwach prywatnych, stowarzyszeniach, spółdzielniach i fundacjach. Inkubatory Przedsiębiorczości zwykle działają na terenie uczelni wyższych i są przeznaczone dla studentów, ale istnieją również firmy, które proponują podobną pomoc, na przykład Twój StartUp. Usługi Inkubatorów zapewniają:

  • brak obowiązku opłaty składek ZUS
  • prowadzenie księgowości
  • udostępnienie osobowości prawnej – NIP, REGON, wpis do KRS
  • możliwość korzystania z powierzchni coworkingowej
  • pomoc w zdobyciu klientów
  • promocje firmy (rodzaj promocji uzależniony jest od konkretnego Inkubatora, ale wiem, że beneficjenci w różnych miastach mieli możliwość występu w znanej stacji telewizyjnej, czy udzielenia wywiadu w radiu. Często artykuły o konkretnych biznesach pojawiały się też w magazynach)
  • doradztwo i pomoc prawna
  • możliwość korzystania z darmowych szkoleń

Współpracę z Inkubatorem można przerwać w dowolnym momencie i nie skutkuje to żadnymi konsekwencjami finansowymi. Każdy przedsiębiorca sam decyduje, kiedy obejmie wszelkie obowiązki związane z rozwojem swojej firmy.

Jakie są minusy?

Jak wiadomo, wszystko ma swoje mocne i słabe strony. Trzeba wspomnieć o tym, że korzystanie z usług Inkubatorów jest płatne. Zwykle jest to ok. 250 zł miesięcznie. Wiele osób zakładających firmę pod ich skrzydłami myśli, że jest to doskonała szansa na stworzenie biznesu, który będzie się rozwijał bez ich osobistej ingerencji. To duży błąd i można się naprawdę rozczarować. Inkubatory pomagają, ale nie prowadzą za nas działalności. To my musimy zabiegać o nowego klienta i ciągły napływ zysków. Poza tym  często nie są dostosowane do różnego rodzaju przedsięwzięć, przez co nie zawsze są w stanie nas wspomóc. Kolejnym minusem jest to, że przynależność do tego typu instytucji wydłuża czas wszelkich działań biznesowych. Wszystkie umowy, przelewy itp. muszą być podpisane i zatwierdzone przez Inkubator. Poza tym trzeba liczyć się z tym, że w przeciwieństwie do normalnie zarejestrowanej działalności pewnych wydatków nie będziemy mogły wrzucić sobie w koszty naszej firmy (np. samochodu firmowego lub delegacji).

A więc, czy warto?

Na pewno Inkubatory są ciekawą opcją. Pomagają ogarnąć chaos, zajmują się księgowością i doradzają za stosunkowo niewielkie pieniądze.Trzeba jednak pamiętać, że nadal to my jesteśmy odpowiedzialne za pozycje naszej firmy na rynku i bez naszej pracy, zdolności zdobycia nowych klientów i umiejętnej promocji biznes nie ma szans na to, by się rozwinąć. Zanim zdecydujemy się na pomoc instytucji trzeba się również zastanowić, czy poradzimy sobie w momencie, kiedy zdecydujemy się na odłączenie swojej firmy. Taki przeskok bywa naprawdę bardzo trudny i często kończy się zamknięciem biznesu.

 

Macie jakieś doświadczenia z Inkubatorami Przedsiębiorczości? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się swoimi przemyśleniami z pozostałymi czytelniczkami! Napiszcie też, co w ogóle myślicie o takiej idei 🙂