Jak napisać przykuwające uwagę CV?

Jak napisać przykuwające uwagę CV?

Jak napisac przyciagajace uwage CV?

Poszukiwanie pracy to ciężka sprawa. W Internecie i gazetach lokalnych masa ogłoszeń to propozycje pracy biurowej, która w większości przypadków oznacza po prostu znienawidzone przez wszystkich call-center. Dzisiejsi pracodawcy coraz częściej wymagają połączenia niemożliwego – młodego wieku i co najmniej kilku lat doświadczenia. Znajomości nadal są bardzo przydatne, a płace… lepiej o nich nie mówmy. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą być pomocne w zdobyciu wymarzonej pracy. Jedną z nich jest dobrze przygotowane CV. Jego standardy w ciągu kilku ostatnich lat dość mocno się zmieniły, coraz rzadziej możemy spotkać szare i mało kreatywne dokumenty starających się o pracę. Dziś postanowiłam podpowiedzieć Wam co zrobić, aby nasze CV skutecznie przykuło uwagę pracodawcy.

Rozmowy o pracę potrafią być naprawdę stresujące. Mało tego, że oceniane jest nasze zachowanie, postawa i osobowość to jeszcze nasze CV powinno zainteresować rekrutującego i sprawić, że zechce zadać nam kilka dodatkowych pytań. Jeszcze kilka lat temu w dokumentach aplikacyjnych stawiano wyłącznie na treść, bo twierdzono, że zawartość powinna obronić się sama. Teraz kiedy biurka prezesów toną w dokumentach starających się o pracę sama treść nie wystarczy. Równie ważny stał się sposób podania informacji i forma, która będzie wyróżniała się pośród stosu nudnych kartek. W dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się na obu tych kwestiach. Jak stworzyć idealne CV?

WYGLĄD CV

To co jako pierwsze rzuca się w oczy to szata graficzna naszego dokumentu. Nic nie może być tu przypadkowe, całość musi być spójna i przejrzysta. Obecnie panuje moda na kreatywne CV. Do gry weszły kolory i niecodzienne formy. CV wyglądające jak strona gazety lub profil na Facebooku? Czemu nie! Musimy jednak pamiętać, że całość musi być dostosowana do miejsca, w którym zamierzamy starać się o pracę. Robiące wrażenie kolorowe dokumenty sprawdzą się w przypadku kreatywnych stanowisk, natomiast w banku, czy sądzie zdecydowanie zadziałają na naszą niekorzyść. Pewne elementy graficzne są jednak na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać w każdym przypadku.

Jednolita kolorystyka

CV nie może być zbyt pstrokate. W wielu firmach, szczególnie w branżach mało kreatywnych może to być odebrane jako przejaw naszej infantylności. Najlepiej postawić na dwa kolory: stonowane tło i żywszy odcień którym zaznaczymy poszczególne elementy. Kolorem głównym wcale nie musi być biel. Równie dobrze sprawdzi się szarość, czy błękit. Ważne żeby zestawienie dwóch barw dobrze się komponowało.

Ciekawe nagłówki

Żeby nasz życiorys przyciągał uwagę i podkreślał nasz indywidualizm warto zadbać o ciekawe nagłówki. Wcale nie trzeba wymyślać jakichś wygórowanych określeń. Można przykładowo Umiejętności zmienić na zaczepny napis W czym jestem dobra? Albo przed wstępem dodać nagłówek O kandydatce na stanowisko księgowej. Można też rubrykę Doświadczenie przemienić na coś ciekawszego, na przykład Moja ścieżka zawodowa. Takie proste elementy zdecydowanie wpłyną na efekt końcowy.

Graficzne przedstawienie umiejętności

Mam wrażenie, że z tego rozwiązania korzysta się od niedawna. Chodzi o przestawienie swoich umiejętności (zaawansowania w obsłudze programów komputerowych, znajomości języków itp.) w formie zamalowanych kółeczek, diagramów, czy wykresów słupkowych. Podobnie można zrobić z zainteresowaniami, zamiast pisać o czytaniu możemy wstawić grafikę książki. To naprawdę ciekawie wygląda, a CV od razu przestaje być nudne.

Nieszablonowe zdjęcie

Zdecydowana większość z nas umieszcza w swoim CV zdjęcie rodem z paszportu. Nieodzowne elementy to biała koszula i marynarka. To ma przedstawić nas jako osoby profesjonalne, poważnie podchodzące do pracy. I nie ma w tym nic złego o ile aplikujemy na stanowiska bankowe, prawnicze i temu podobne. Myślę, że w większości branż lepiej sprawdzi się fotografia ukazująca naszą osobowość, bardziej luźna, wywołująca pozytywne emocje. Oczywiście jak we wszystkim trzeba tu zachować umiar. Jeśli masz naturę imprezowiczki raczej nie pokazuj tego na zdjęciu 😉

Brak napisu Curriculum Vitae

Myślę, że taki tytuł dawno przestał być potrzebny. Pracodawca doskonale wie co mu wręczamy, a zbędnym napisem zabieramy sobie cenne miejsce. Nie mówię że umieszczanie go to błąd, ale spokojnie można z tego zrezygnować na rzecz ciekawej treści.

Nieograniczanie się do jednej strony

Jeśli posiadamy duże doświadczenie i możemy pochwalić się pracą przy naprawdę ciekawych projektach to nie ma sensu na siłę ograniczać się do jednej strony. Dwustronicowe CV już nikogo nie dziwi. A jeśli nawet to wkrótce przestanie 🙂 Trzeba jedynie pamiętać, aby szablon i cała forma na obu kartkach były takie same.

 

TREŚĆ CV

Ciekawą szatą graficzną możemy przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy, ale prawdziwe zainteresowanie wzbudzimy tylko odpowiednią treścią. Warto zadbać o to, żeby w naszym CV znalazły się najważniejsze informacje o przebiegu naszej kariery. Oczywiście kluczową rolę odegra tu nasze doświadczenie, przebyte kursy i szkolenia, ale pozostałe elementy także są niesamowicie ważne. Poniżej wypisałam wszystko, na co warto zwrócić uwagę projektując swój dokument aplikacyjny.

Zachęcający wstęp

Warto na początku swojego CV zamieścić wstęp, który przybliży pracodawcy naszą osobę. Co w nim zawrzeć? Informacje o ciekawych projektach nad którymi  obecnie pracujemy, nasze pasje, zainteresowania, cele zawodowe,  jednym słowem wszystko co sprawi, że czytający nasz dokument z ciekawością zapozna się całością. Informacje zawarte we wstępie mogą być dobrą okazją do nawiązania rozmowy.

Doświadczenie dostosowane do posady, na którą aplikujemy

Jeśli staramy się o stanowisko grafika to nie ma sensu wspominać o tym, że w 2008 pracowałyśmy w Holandii przy zbiorze truskawek, a w 2012 w sklepie odzieżowym, czy firmie wysyłkowej. Doświadczenie, które umieszczamy w CV powinno być choć trochę związane z posadą jaką chcemy objąć. Nawet jeśli nie jest to ta sama branża, to chociaż niech forma pracy będzie podobna. Pracodawce interesuje to, jak sprawdzimy się na konkretnym stanowisku, nie obchodzą go prace, gdzie wykonywaliśmy skrajnie inne obowiązki. Jeśli nie posiadamy doświadczenia typowo zawodowego warto wspomnieć o innych aktywnościach: wolontariatach, praktykach, stażach, udziale w projektach uczelnianych itp.

Doświadczenie ważniejsze od wykształcenia

Bardzo długo w życiorysach zaraz po danych kontaktowych umieszczało się wykształcenie. Uważano, że jest to rzecz najważniejsza. Być może 20 lat temu tak było, ale obecnie znacznie bardziej od papierka liczy się doświadczenie w danej branży. Dlatego powinno się je umieszczać przed ukończonymi szkołami. Poza tym nie zawsze nasze wykształcenie jest związane z tym co chcemy robić. Jeśli skończyłyśmy studia medyczne, a chcemy aplikować na stanowisko redaktorki magazynu to raczej nie wpłynie to na polepszenie naszych szans podczas rekrutacji. Druga sprawa dotycząca wykształcenia, dawniej w CV umieszczano dosłownie wszystko, od podstawówki po studia doktoranckie. Tylko kogo obchodzi nasza dziecięca kariera szkolna? W zupełności wystarczy jeśli zaczniemy od liceum (i to głównie dlatego, że profil na jaki uczęszczałyśmy może być związany z pracą, jaką chcemy podjąć). Wcześniejsze lata edukacji nie mają znaczenia.

Ścieżka kariery w poprzedniej firmie

Jeśli w któreś z poprzednich firm spędziłyśmy kilka lat i udało nam się awansować to warto zaznaczyć to w CV. Historia tego, jak z asystenta stałaś się głównym managerem może być interesująca dla przyszłego pracodawcy. Jest to przecież doskonały dowód na to, że ciężko pracujesz, a efekty Twoich starań zostały docenione. To jak najbardziej wpłynie na Twoją korzyść.

Opis obowiązków na konkretnych stanowiskach

Często zakres obowiązków na tym samym stanowisku w dwóch różnych firmach może się różnić, dlatego warto krótko wspomnieć za co byłyśmy odpowiedzialne pełniąc daną rolę. Poza tym niektóre nazwy stanowisk są teraz tak wymyślne, że ciężko się domyśleć co mogła robić osoba, która je obejmowała. Po co siać zbędną niewiedzę, lepiej od razu dodać kilka słów wyjaśnienia.

Wskazanie udziału w dużych, ciekawych projektach

Jeśli podczas poprzednich etatów brałyśmy udział przy tworzeniu znaczących projektów, to warto o tym wspomnieć. Jest to potwierdzenie naszych umiejętności, kreatywności, pracowitości. Poza tym niektóre duże projekty są znane dla ludzi z tej samej branży, więc możecie zaimponować pracodawcy tym, że miałyście w nich swój udział. Podobnie jeśli chodzi o osiągnięcia i szczególne wyróżnienia. Warto o tym wspomnieć, przypunktujemy!

Mocne strony wraz z przykładami

Aż chciałoby się tu postawić wykrzyknik. Niemal wszyscy używają w CV tego samego schematu. 90% ludzi starających się o pracę jest kreatywna, pracowita i posiada umiejętność pracy w zespole… Ale co o tym świadczy? Często kandydaci zapytani o uzasadnienie danej cechy nie wiedzą co odpowiedzieć. I to jest prawdziwa klapa. Jeśli chcecie podać jakąś mocną stronę to zastanówcie się, jak wykorzystujecie ją w pracy i napiszcie o tym!

Zainteresowania

Niektórzy zastanawiają się nad sensem umieszczania zainteresowań w CV. Ja uważam, że jest to wręcz konieczne! Nasze pasje udowadniają, że jesteśmy interesującymi ludźmi, mamy coś swojego, czemu poświęcamy wolny czas i robimy to wyłącznie dla własnej przyjemności. Dodatkowo zainteresowania mogą stać się ciekawym tematem do rozmowy z rekruterem, może akurat lubicie te same rzeczy? Oczywiście warto posilić się na coś ciekawszego niż oglądanie filmów i słuchanie muzyki. To nie są zainteresowania!

Inne przydatne porady dotyczące pisania CV, możesz znaleźć w tym artykule.
 

Mam nadzieję, że wskazówki zawarte we wpisie pomogą Wam w stworzeniu idealnego dokumentu. Jeśli macie jakieś problemy, czy doświadczenia związane z poruszonym tematem to oczywiście napiszcie o nich w komentarzach 🙂 Odświeżycie swoje CV?