Jak wybierać szkolenia stacjonarne dla siebie? | Po Sukces Na Szpilkach

Jak wybierać szkolenia stacjonarne dla siebie?

Szkolenia – jak często w nich uczestniczysz? Co bierzesz pod uwagę wybierając te idealne dla siebie? Co jest dla Ciebie ważne? Od 2014 roku regularnie bywam na rozmaitych wydarzeniach edukacyjnych w całej Polsce. Trafiłam przez ten czas zarówno na genialne wydarzenia, jak i na takie, których raczej nie zdecydowałabym się powtórzyć 😉 W tym artykule podzielę się z Tobą 6 rzeczami, które zawsze biorę pod uwagę wybierając szkolenia dla siebie. Mam nadzieję, że skorzystasz z tych wskazówek, by mieć na swojej liście tylko te udane inwestycje!

 

Teoretyk czy praktyk?

Nie wiem jak u Ciebie, ale dla mnie bardzo ważne jest to, by wiedza, którą zdobywam była przekazywana przez praktyków. Nie wyobrażam sobie by sprzedaży uczył mnie ktoś, kto nigdy nie sprzedawał, a budowania zespołu ktoś, kto od zawsze prowadzi jednoosobową działalność. Dlatego pierwsza wskazówka jaką chcę się z Tobą podzielić brzmi: zawsze wybieraj szkolenia prowadzone przez praktyków!

 

Agenda

Kolejna wskazówka – warto czytać agendy! Wiem, że sporo osób tego nie robi, ale uwierz mi, że dokładne zapoznanie się z planem wydarzenia pozwoli Ci uniknąć wielu ewentualnych rozczarowań. Po przyjściu na szkolenie może się bowiem okazać, że w harmonogramie nie jest przewidziana żadna dłuższa przerwa (co przy całodniowych szkoleniach jest wręcz zabójstwem dla naszej głowy i kręgosłupa!), albo wręcz przeciwnie, przerw i networkingów jest tak dużo, że część edukacyjna wygląda jak dodatek do całego wydarzenia.

 

Poziom zaawansowania

Jeden temat może mieć dwie zupełnie różne odsłony i to, czy wyniesiesz ze szkolenia coś naprawdę wartościowego dla siebie w dużej mierze zależy od tego… jakiego dokonasz wyboru. Wyobraź sobie szkolenie z zakresu nieruchomości. Wynajem mieszkań dla początkujących to zupełnie inna bajka, niż wyszukiwanie intratnych inwestycji, robienie flipów i inne działania, które przeznaczone są dla bardziej doświadczonych inwestorów. Tak samo jest z innymi tematami.

Możesz siedzieć przez kilka godzin mając wrażenie, że na szkoleniu nie ma nic poza informacjami, które od dawna masz w małym palcu, możesz też przez większość spotkania stresować się tym, że kompletnie nie rozumiesz terminów, zadań i wskazówek, jakimi dzieli się prowadzący. Dlatego im lepiej dobierzesz poziom szkolenia do poziomu własnej wiedzy, tym więcej korzyści wyniesiesz. Zawsze celuj w te, które po prostu pozwolą Ci się rozwinąć.

 

Rekomendacje

Jeśli szkolenie na które zamierzasz się wybrać miało jakiekolwiek wcześniejsze edycje warto zapoznać się z opiniami uczestników. Często zwracają oni uwagę na naprawdę ważne rzeczy, mówią o jakości przekazanej wiedzy, o tym dla kogo jest ona szczególnie przydatna oraz o tym, jaka atmosfera panuje podczas wydarzenia. Jeśli jesteś w stanie dotrzeć do takich komentarzy – zrób to.

Jedna mała uwaga, dobre szkolenie nie jest równoznaczne z tym, że prowadzi je ktoś super znany. To że ktoś nie prowadził wcześniej własnych szkoleń nie oznacza, że nie ma wiedzy lub nie potrafi jej przekazać. Czasem więc warto zaryzykować, szczególnie jeśli temat jest dokładnie tym, czego szukasz.

 

Lokalizacja

Biorąc pod uwagę obecne możliwości komunikacyjne w dużych miastach dostanie się do jakiegokolwiek wyznaczonego przez organizatora miejsca nie stanowi większego problemu. Zawsze jednak wybierając szkolenie dla siebie biorę pod uwagę dwie rzeczy – odległość od dworca/centrum oraz możliwość noclegu jak najbliżej miejsca, gdzie odbędzie się całe wydarzenie.

Powiem otwarcie, nie znoszę tracić czasu na zbędne dojazdy i stanie w korkach. Jeśli szkolenie jest dwudniowe to ogromne znaczenie ma dla mnie to, bym mogła po prostu zejść kilka pięter niżej, zjeść śniadanie w hotelowej restauracji i na spokojnie udać się na salę szkoleniową, zamiast wstawać skoro świt żeby dojechać na miejsce.

Jeśli dla Ciebie komfort również jest ważny przynajmniej na dwa tygodnie przed planowaną datą wydarzenia sprawdź miejsce szkolenia, transport, najbliższy nocleg, miejsce gdzie możesz zamówić obiad, a także dowiedz się, czy na miejscu będzie catering (nawet niewielki w ramach przerwy kawowej).

 

Dodatkowe materiały

Nie jest to wymóg, ale nie ukrywam, że ogromnie cenię sobie to, gdy podczas szkolenia otrzymuję zeszyt z ćwiczeniami do pracy własnej, a po całym wydarzeniu organizator wysyła dodatkowe materiały. Jako, że nie zdarza się to zbyt często zawsze zapamiętuję takie akcje i chętnie wracam do danej osoby kupując kolejne szkolenia 🙂 Dla mnie sprawa jest prosta – jeśli prelegent oprócz wiedzy daje od siebie coś jeszcze to znaczy, że naprawdę zależy mu na jakości całego przedsięwzięcia i angażuje się w nie w 100%. A kto nie chce się szkolić właśnie u takich osób?

 

Oczywiście wybierając szkolenie dla siebie biorę też pod uwagę takie aspekty jak tematyka czy cena, ale tutaj ciężko o jakiekolwiek wskazówki. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, chęci i możliwości finansowych. Z doświadczenia jednak wiem, że czasami warto zapłacić więcej, a w zamian dostać naprawdę rewelacyjną jakość, świetną wiedzę i nawiązać relacje, które przełożą się zarówno na nasze życie zawodowe, jak i prywatne.

 

Jestem ciekawa, jakie szkolenie masz w planach w najbliższym czasie? 🙂