Chcesz szybciej rozwinąć swój biznes? Znajdź wsparcie innych przedsiębiorców! | Po Sukces Na Szpilkach

Chcesz szybciej rozwinąć swój biznes? Znajdź wsparcie innych przedsiębiorców!

Jest wiele sposobów na to, by Twój biznes zaczął szybciej się rozwijać. W tym artykule przedstawię Ci jedno z moich ulubionych rozwiązań! Dowiesz się, dlaczego warto otaczać się innymi przedsiębiorcami, w jaki sposób relacje z nimi mogą wpłynąć na szybszy rozwój Twojej firmy i jak znaleźć osoby, które staną się dla Ciebie nie tylko ogromnym wsparciem, ale również ogromną motywacją do działania!

Bycie swoim własnym szefem jest wspaniałe. Jednak trudno nie przyznać, że prowadzenie własnego biznesu to prawdziwe wyzwanie. Gdy byłam na studiach i nieśmiało marzyłam o założeniu własnej firmy w głowie miałam głównie niezależność, ogromne pole do rozwoju własnej kreatywności i pracę w nieco bardziej wygodnym wymiarze godzin, niż ta na etacie.

Szybko jednak okazało się, że własna firma zapewnia tyle samo wolności, co obowiązków, a prowadzenie jej to nie tylko praca z klientami, wystawianie faktur i publikowanie postów na Facebooku. Już w ciągu pierwszego roku przekonałam się, że własny biznes to przede wszystkim podejmowanie decyzji, tworzenie nowych produktów, ciągłe szukanie sposobów na bardziej skuteczną sprzedaż, codzienny rozwój, praca nad wieloma obszarami jednocześnie, a niejednokrotnie także stres, brak motywacji i pomysłów oraz brak planu na nowe działania.

Praca w domu i prowadzenie jednoosobowej działalności sprawia, że z tymi wszystkimi wyzwaniami zazwyczaj musimy mierzyć się w pojedynkę. W ciągu ostatnich lat poznałam mnóstwo przedsiębiorców. W trakcie naszych rozmów, często okazywało się, że najbardziej dokuczliwym elementem prowadzenia własnej firmy jest to, że na co dzień bardzo brakuje nam osoby, z którą moglibyśmy przegadać swoje pomysły, która doradziłaby nam konkretne rozwiązanie i która po prostu wiedziałaby, co w danym momencie warto zrobić. Takiej osoby, która wysłuchałaby nas i powiedziała „Jest dobrze!” lub wręcz przeciwnie – „To nie ma sensu, nie brnij w to dalej”.

 

Dlaczego warto warto otaczać się innymi przedsiębiorcami?

 

Nie znam chyba osoby, która na pewnym etapie prowadzenia własnej działalności nie potrzebowałaby feedbacku z zewnątrz. Niemal w każdej biznesowej historii pojawia się taki moment, kiedy dochodzimy do ściany i nie do końca wiemy, co dalej. Niestety, w takim przypadku ciężko prosić o konstruktywną poradę partnera, przyjaciół, czy rodziców, jeśli oni nigdy nie prowadzili własnej firmy. Te osoby nigdy nie powiedzą Ci na co musisz się nastawić realizując dany projekt, nie doradzą odpowiednich metod promocji i nie wskażą Ci niedociągnięć Twojego planu. Nie dlatego, że nie chcą. Najczęściej po prostu tego nie wiedzą.

Dlatego od kilku lat regularnie przekonuje się o tym, jak ważne jest to, by na każdym etapie prowadzenia swojej firmy otaczać się innymi przedsiębiorcami. Zbieranie feedbacku ma sens tylko wtedy, gdy otrzymujesz go od osób, które mają na swoim koncie konkretne doświadczenia – zarówno sukcesy, jak i druzgocące porażki. Tylko wtedy porady jakie dostajesz mogą Cię czegoś nauczyć, bo pochodzą od osób, które same przerobiły konkretne problemy we własnej firmie.

Pomoc, wsparcie i możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania to jedno. Otaczanie się innymi przedsiębiorcami niesie jednak ze sobą mnóstwo innych korzyści! Przede wszystkim nic tak nie mobilizuje do działania, jak obserwowanie sukcesów innych! Jeśli widzisz, że osoby, które podziwiasz ciągle wytyczają sobie nowe cele i z determinacją dążą do ich osiągnięcia, to sama zaczynasz sięgać po więcej!

Po drugie, bliskie relacje z przedsiębiorcami pozwalają na nawiązanie kontaktów z innymi właścicielami firm. To doskonały sposób na poznanie przyszłych kontrahentów, współpracowników, czy osób, z którymi możesz zrealizować wyjątkowe projekty! Nie mówiąc już o tym, że poznawanie ludzi posiadających podobne zainteresowania często kończy się głębszą, prywatną relacją.

 

Gdzie szukać przedsiębiorców?

 

Wiesz już, że otaczanie się innymi przedsiębiorcami to coś, co zdecydowanie może pomóc Ci w rozwoju własnej działalności. Gdzie zatem szukać takich osób?

Przede wszystkim pomocne mogą okazać się różnego rodzaju spotkania networkingowe i szkolenia kompetencyjne. Ogromną ich zaletą jest to, że głównie chodzą na nie osoby nastawione na rozwój i otwarte na nawiązywanie nowych kontaktów. Jeśli chodzi o networkingi to zauważyłam, że w większości zapisują się na nie osoby będące w początkowej fazie rozwoju swojego biznesu. Jeśli natomiast chodzi o szkolenia, im bardziej zaawansowane, tym więcej przedstawicieli dużych firm możesz tam spotkać.

Drugą opcją z której śmiało możesz skorzystać są wszelkie grupy biznesowe na Facebooku. Możesz nawiązać tam kontakt z przedsiębiorcami z całej Polski. Oczywiście trzeba się tu wykazać dużą otwartością. Nie wystarczy samo czytanie postów. Nie bój się śmiało zagadywać do ludzi, pomagać im, podpowiadać i wdawać się w dyskusję. Dzięki temu możesz poznać naprawdę ciekawe osoby!

Ostatnią i moim zdaniem najlepszą opcją są grupy Mastermind. Zazwyczaj jest to kameralna grupa składająca się z kilku osób prowadzących własną działalność, które regularnie spotykają się po to, by porozmawiać o swoich firmach i związanych z nimi wyzwaniach.

Cała idea Mastermindu polega na korzystaniu z wiedzy i doświadczeń innych ludzi. Udział w takim Mastermindzie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na przegadanie wyzwań związanych z naszą działalnością, omówienie aktualnych spraw, zebranie feedbacku odnośnie naszych pomysłów, wymianę doświadczeń, a także uzyskanie wsparcia i motywacji do działania! Jako, że istotą grupy jest skupienie się na uczestnikach i ich problemach możesz być pewna, że każde spotkanie będzie konkretne i zakończy się nową listą pomysłów do wdrożenia!

Sama należałam do takiej grupy przez pół roku i mogę śmiało stwierdzić, że burze mózgów jakie się tam odbywały były dla mnie ogromnie pomocne i przyczyniły się do wprowadzenia wielu genialnych rozwiązań w moim biznesie (między innymi do przygotowania pierwszego szkolenia online!).

Otaczanie się aktywnymi, nastawionymi na rozwój przedsiębiorcami to jeden z najlepszych sposobów na rozwój własnej działalności. I tu mam dla Ciebie dobrą wiadomość! 25 czerwca rusza Program Rozwoju Kobiecych Biznesów, mój zupełnie nowy projekt oparty o działanie grupy Mastermind! Program to 5 tygodni spotkań (online), wiedzy oraz wzajemnej promocji. Wszystko po to, by skutecznie wznieść swój biznes na wyższy poziom i nawiązać naprawdę wartościowe relacje!

Jeśli masz ochotę dołączyć do kameralnej grupy przedsiębiorczych kobiet SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY I DOŁĄCZ DO PROGRAMU.